פילה הלג שונאת אנשים

פילה הלג שונאת את הפסיכומטרי | 25/02/2008

בדיוק בזמן שאני בשיאו של משבר פסיכומטרי אישי, מציצה לה שוב הידיעה הזו, עליה שמעתי מהבלוג של יעקב דן.

זה מחזיר אותי חזרה לסביבות כיתה ז', שיעור על אפליה ב-Social Studies בקליפורניה. מדברים על כמה אסור להפלות בכניסה לעבודה, מוסדות לימוד, וכו'. כולם כמובן ילדים טובים עם חינוך טוב למודעות פוליטיקלי קורקט, וכולם לוקחים בדיון את הצד שאסור להפלות אף אחד בשום מקום. צריך להחזיק ידיים ולשיר קומבייה. ואז המורה שואלת שאלה מעניינת:

"בכניסה לאוניברסיטה, מותר להפלות על בסיס איי-קיו?"

כמובן שבמקור, הדוגמה היתה מיועדת כדי לקחת אותנו לפאזה אחרת של הדיון, למשל אפליה על בסיס מראה חיצוני למשרות מכירות, או על בסיס אתלטיות בקבלה לקבוצות ספורט, אבל כרגע אני חייבת לתהות אם לשם באמת מכוונת הצעת החוק הנ"ל.

הרי, בסופו של דבר זה הגיוני שמוסדות אקדמיים ירצו לראות מבחן שמבחינתם הוא סטנדרטי בכניסה, בין אם הוא סטנדרטי-ארצי או סטנדרטי שלהם שכולם צריכים לעבור, כמו שהיה לפני הפסיכומטרי. הבגרות היא לא סטנדרטית משנה לשנה, היא מושא ליותר מדי פוליטיקה והעתקות. הפסיכומטרי הוא פחות או יותר סטנדרטי. אולי הוא לא בדיוק מה שהם היו רוצים לבדוק, אבל הוא כנראה מספיק להם.
יש המון ביקורת, לבטל את הפסיכומטרי, או לא לבטל. לשנות, להקשות, להקל, מה לא. פה ושם מועלה הרי הטיעון שגם למושא ההעתקה הגדול, ארצות הברית הנערצת שלנו, יש את ה-SAT, בחינה פסיכומטרית לכשעצמה. אבל כרגיל, ישראל לא מצליחה להעתיק שום דבר כמו שצריך.

בואו נוודא (שלא תגידו שאני מלכלכת סתם):

  • להיבחן ב-SAT עולה $43. עם הדולר היום זה בערך 150 ש"ח. פחות אם מתחשבים בערך הכסף, יותר אם נבחנים מחו"ל. החברה הבוחנת גם מאפשרת בחינות בחינם לתלמידים בעלי הכנסה נמוכה. להיבחן בפסיכומטרי עולה בערך 500 ש"ח, אם נרשמים בזמן. פלוס 80 ש"ח ערכת רישום. אז לאלה שמקווים לקבל איזה מלגה מעפנה של 1000 ש"ח אם הם ישפרו את הפסיכומטרי, זו לגמרי לא השקעה שמחזירה את עצמה.
  • ה-SAT כולל שלושה חלקים: מתמטיקה (לא "כמותי", מתמטיקה.), הבנת הנקרא, וכתיבה. הפסיכומטרי כולל שלושה חלקים גם הוא: חשבון פשוט במהירות הבזק ללא מחשבון, שינון מילון אבן שושן, ואנגלית למטרות פטור באוניברסיטה.
  • לבחינת ה-SAT ישנם טפסים נוספים שנועדו לבדוק רמה סטנדרטית במקצועות שאינם כלולים בבחינה הרגילה, למשל פיסיקה או שפות זרות. בבחינת הפסיכומטרי יש שלושה קטעים סטנדרטיים. אם אתה רוצה ללמוד ספרות וה"כמותי" שלך על הפנים, לך להזדיין, זו בעייה שלך. האמת? לא ממש. כי הציון פסיכומטרי הדרוש ללמוד ספרות אומר שגם קוף היה מתקבל, במקום שידרשו ציון גבוה בחלק המילולי ולא יהיה להם עד כדי כך אכפת מהציון הכמותי.
  • ניתן להיבחן בפסיכומטרי אינסוף פעמים, כל עוד עומדים בתקופת הצינון של ארבעה חודשים שקבע המרכז הארצי לבחינות. שאחריה אפשר לגשת שוב. המרכז יעביר תמיד את הציון התקף הגבוה ביותר, וזהו. (למעשה, שמעתי אי שם שגם בחלק מהמוסדות הציון לפטור באנגלית הוא הגבוה מבין הציונים באנגלית, בלי קשר לגבוה לציון הגבוה בכלל.) פוטנציאלית מי שיכול להרשות לעצמו יכול להיבחן שוב ושוב, כי בכל זאת נתונים מראים שמשפרים ציון מבחינה לבחינה ב-20-30 נקודות. מצד שני, את ה-SAT ממליצים לעשות כמה פעמים (בכל זאת, זה עולה פחות מ-$50), כי בתי ספר יסתכלו על הציון הגבוה ביותר, אבל הם גם יראו את כל הציונים, ובמיוחד יסתכלו על כמה פעמים נבחנת. ההמלצה הרווחת היא לא להיבחן יותר מ-3 פעמים, אחרת עשוי להתעורר חשד אצל המוסד האקדמי המבוקש.

אבל ההבדל הכי גדול הוא שה-SAT אינו חובה. הוא, כמו מבחנים סטנדרטיים אחרים, הם תוספת נחמדה לערכת ההרשמה, שכוללת ציוני תיכון, (לא סטנדרטיים, ולכן גם איזה תיכון זה נחשב) פירוט התנדבות ופעילויות אחרות שהסטודנט-לעתיד ביצע כדי ליפות לעצמו את קורות החיים, ומאמר בנושא לבחירת האוניברסיטה. אחר כך, נקבע גם ראיון כדי לוודא שכל הנ"ל באמת מעידים על אדם אינטיליגנטי ולא סיפור כיסוי אחד גדול. למעשה, יש אוניברסיטאות שלא מקבלות את ה-SAT כמבחן קבלה בכלל. או שהן מקבלות מבחן סטנדרטי אחר, או שהן מתבססות על שאר נתוני המועמד.

היתה תקופה שבה הפסיכומטרי היה אופציונלי. השמועה אומרת שזה בוטל מהר מאד כשגילו שהמרוויחים העיקריים הם מהמגזר הערבי, שם כביכול יש העתקה גבוהה מאד בבגרויות בשילוב עם הצלחה נמוכה בפסיכומטרי. ושוב חזר הפסיכומטרי, חזק מתמיד, מלווה בקורסים, בשוברים מהצבא, בהבטחות של שיפור ציון ובמסלולי הגאונים המבטיחים ציונים בעשירון העליון. החיים בכניסה לאקדמיה מעולם לא נראו ורודים יותר. (האמת, אדומים. שטר של 200 הוא אדום.)

אז נכון, יש אינספור בעיות עם הפסיכומטרי. זה כנראה נכון לכל מבחן שמתיימר "לנבא את סיכויי ההצלחה האקדמיים" של מישהו, זה גם נכון ל-SAT המהולל ובגלל זה הוא משתנה כל הזמן. שם זה לא משנה כי לאף אחד כמעט אין שש שנים בין המבחן לקבלה לאוניברסיטה. זה מיידי. יש הגיון בלקבל ציון למול הנבחנים בשנתון שלך, הם גם אלה שמתמודדים מולך על המקום באוניברסיטה.  במציאות שלנו של פסיכומטרי בי"ב ואוניברסיטה אחרי טיול אחרי צבא, הפסיכומטרי הגיוני הרבה פחות. זה לא מפתיע שכל פעם מחדש מנסים להשמיד אותו.

הבעייה היא שמנסים פשוט לבטל אותו במקום להחליף אותו או להשתלט עליו. למשל, קשה לי להאמין שהמרכז הארצי לבחינות הוא באמת עמותה שלא למטרות רווח. 500 שקל לבחינה זה מוגזם בכל קנה מידה, ביחוד בהתחשב במספר המועדים ומיקומים המצומצם. ומה עם הרחבה של המבחן כדי לבדוק משהו מעבר לכמה תרגלו אותי בקורס בחילוק ארוך זריז? אולי כתיבה? או בחינה אמיתית של הבנת הנקרא?

אבל אני משערת שהפסיכומטרי ישאר לעמוד על תילו. הוא ברווז צהוב מוצלח לכל מי שקם ומחליט לעשות קצת פופוליזם ולירות לכיוונו. הוא גם ימשיך להיות המבחן למי יכול לזרוק יותר כסף על קבלה לאוניברסיטה, כי אחרת הוא עשוי להכניס לאקדמיה כל מני מגזרים בזויים כמו ערבים או תלויי מלגה מהפריפריה.

אז ח"כ אפללו וחברים ינסו לבטל אותו ויכשלו, ויעברו הלאה למהלך הבא. זה לא קיבל מספיק סיקור עיתונאי גם ככה. אז מה באמת השלב הבא? הצעת חוק ביטול הספים האתלטיים למלגות ספורטאי מצטיין?


תגובה אחת »

  1. בחינה אמיתית של הבנת הנקרא דווקא יש למיטב זכרוני (לא נעים להגיד, נבחנתי לפני 7 שנים כמעט). לגבי כתיבה – זה רעיון מצויין, אבל מאוד בעייתי מבחינה טכנית (כיום הבדיקה נעשית אוטומטית, הזמן והכסף שיקח לבדוק כתיבה הוא בלתי סביר בהנתן מספר הנבחנים). מעבר לכך, כל לקויי הלמידה ההולכים ומתרבים עם השנים (ובאופן לכאורה-פרדוקסלי, בעיקר בקרב השכבות העשירות בחברה לדעתי) יצעקו על זה, ויבקשו הקלות.

    מה שכן, אני בהחלט חושב שראוי להתייחס לציונים של כל החלקים בנפרד, אין ספק שכל חוג זקוק לשקלול שונה של המרכיבים האלה ושקלול אחיד הוא חסר משמעות.

    תגובה של muyaman — 26/02/2008 @ 11:09 AM


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: