פילה הלג שונאת אנשים

פילה הלג גוזעת גזענות | 22/11/2008

אני לא יודעת מה אני אעשה עכשיו חודשיים וחצי בלי בחירות להתעסק בהן. בלי לקום בימי רביעי בשבע בבוקר ולפתוח חדשות כדי לראות תוצאות. נו, מילא. אני גם ככה 1 מ-3 בתוצאות, מה שרק מוכיח לי שהדעה שלי היא לא רק לא-פופולארית, גם בזים לה בשני קצוות תבל.

אבל אני רוצה לקחת כמעט שלושה שבועות אחורה, עכשיו, לרגע לפני הבחירות בארה"ב. במהדורת חדשות של ערוץ MSNBC, מערוצי החדשות האחרונים שעוד אפשר לראות בלי לרצות לחבוט בטלויזיה, שני מגישים באים בימים ישבו ודנו באפשרות היבחרו של נשיא שחור. הם ציינו שכנראה יש ירידה כלשהי בגזענות בדור החדש. לא שהיא נעלמה לגמרי, חלילה, אבל כנראה שבשביל הדור הצעיר צבע הוא לא כזה ביג דיל. אני חושבת אחורה לימי נעורי בארה"ב, ובאמת שגזע לא היה שם כזה ביג דיל. אמנם לא היו כל כך הרבה שחורים באיזור, אבל היו סינים, יפנים, הודים, ישראלים, קוריאנים, כל סוגי ההיספניים… וכולם הסתדרו, פחות או יותר. זה לא עניין אף אחד מאיפה אתה, ברגע שהם הצליחו לבטא את השם שלך ואתה את שלהם הכל היה בסדר.

ואנחנו, פה? הרי ישראל אמורה להיות כמו אמריקה. או מנסה, לפחות. זה אומר שגם פה בדור הצעיר גזע הוא לא כזה ביג דיל? לא. הוא מאד ביג דיל. למעשה, הדור הצעיר פה גזעני בערך כמו רדנק זקן אחרי שישיית בירות. ולא רק הם, כולנו.

למה? הרי כולנו יהודים, כולנו נרדפנו על ידי הצורר הגוי במדינות מוצאנו, למה שלא פשוט נסתדר אחד עם השני ונגיד שקיימנו? כי בניגוד לארה"ב, שם עברו כמעט 150 שנה מאז ששחררו את העבדים, פה עדיין לא עברו עשר דקות, שלא לדבר על דור, מאז הפעם האחרונה שנפתחה דלת של מטוס בנתב"ג ומקבץ של עולים נבעט אל אדמת הקודש. רק בימי חיי הלא ארוכים מדי היו שתי עליות גדולות. ועוד אומרים שעכשיו בגלל המיתון תהיה עליה עצומה מדרום אמריקה.

ובדיוק כמו שהעולים של שנות ה-90 נחתו על שניים-שלושה מחנות שעוד לא הספיקו לריב, עכשיו גם אלה. העליה של שנות החמישים עוד לא השתלבה, וזורקים עוד דלק על המדורה? מה אתם אומרים, ארגנטינאים יחשבו "אמריקאים" או "שחורים"?

לא יעזור, אנחנו בוטחים בדומה ובמוכר. זה תכנות גנטי. (הערה: יהיה מעניין לעשות נסוי סוציולוגי על ערימת הילדים של אנג'לינה ג'ולי יום אחד, ולראות אם השלושה הלבנים מקימים שלטון אפרטהייד בבית.) וגם בארץ, למרות שיש אי אלו נסיונות להשתלבות, זה עוד לא זה. בואו נגיד שלום יפה לילדים השונים, ונלך לשחק עם הבן של השכנה. כאילו שלא חסרים סיפורים של הרחקת השונה מהילדים המסכנים שלנו, שלא חלילה יהפכו לליברלים או מקבלים.

זה מרגיז אותי, בעיקר כי אני לא רוצה להיות ככה. אני לא רוצה לתפוס את עצמי בביטויים של "שחור, הוא בטח ערס" או "נו, הוא רוסי" ולהרגיש אשמה אפילו שלא אמרתי כלום, כי אולי התנהגתי ככה למרות שלא אמרתי כלום. וזה כנראה יקח עד הדור של הילדים שלי או הדור של הילדים שלהם עד ששחור לא יהיה אוטומטית ערס ורוסי לא יהיה אוטומטית שומר או קופאית בסופר. (ושערבי טוב לא יהיה רק ערבי שמגיש חומוסציפסלט. אבל זה, בפני עצמו, נושא שמגיעה לו הרבה יותר תשומת לב. אולי בפוסט מאוחר יותר.)
חבל. הייתי רוצה שזה יתחיל כבר אצלי.


5 תגובות »

 1. אני חושב שארה"ב לא חפה מגזענות. אפילו לא קרובה לזה. אחד הדברים הבולטים בבחירות האחרונות היה דפוס ההצבעה במדינות רבות שבהן בסופו של דבר אובמה ניצח: גם במדינות הללו ההצבעה האורבנית הייתה לטובתו, אבל דפוס ההצבעה הכפרי נטה כמעט תמיד לטובתו של מקיין. כשלא חשופים לדעות שונות, קשה להתנתק מהדעות הקדומות המושרשות.
  (זה לא קשור למצב שלנו. אין לי מושג למה אנחנו סתם גזענים מלידה.)

  תגובה של מיכאל — 22/11/2008 @ 8:25 PM

 2. "למה? הרי כולנו יהודים"

  מדהים, הצלחת להתעלם מהפיל בחדר.

  תגובה של אלעד-וו — 22/11/2008 @ 9:12 PM

 3. מזרחים ורוסים? זו גזענות שולית, יש לנו צרות הרבה יותר גדולות מאלו. תארי לך בחורה ישראלית-חילונית-שמאלנית-בורגנית-מבית-טוב שמנסה לספר לחברים או להורים שיש לך חבר ערבי, ושזה רציני. נראה מה יגידו אז. ערבי עם דוקטורט בספרות אנגלית והורים מיליונרים – אבל ערבי.

  בעצם, למה להתחיל מאבי-אבות הטומאה. תדמייני אחת כזו שרוצה להתחתן עם גרמני (דוקטורט, כסף וכו'), וגם מספרת לחברים ולמשפחה שהיא הולכת להטביל את הילדים שלהם, אבל רק כי זה חשוב להורים שלו. אז נראה מה זו גזענות אמיתית.

  המתחים העדתיים הם כסף קטן, מה שבאמת חוג אלו השנאה והבוז שהעם היהודי רוחש לכל שאר הגויים.

  תגובה של אוטו פוקוס — 22/11/2008 @ 9:34 PM

 4. מיכאל: האיזורים שהצביעו מקיין הם א) איזורים שתמיד יצביעו רפובליקני גם אם בארני הכלב של בוש יתמודד, וב) איזורים שבהם אין אוכלוסיה שחורה בשביל שבכלל תהיה איזושהי הסתגלות. אבל בערים הגדולות, אפילו בטקסס, הצביעו אובאמה. כי שם יש אוכלוסיה שחורה שאפשר לראות שאין לה קרניים.

  אלעד: מה, אני צריכה להתחיל לשים מרכאות סביב שאלות רטוריות עכשיו?

  אוטו: כמו שאמרתי, נושא הערבים ראוי להרבה יותר תשומת לב, בטוח יותר תשומת לב מאשר יש לי עכשיו, כשאין לי זמן, וכשבלוגלי אוכל לי כל פוסט שלישי.

  וחוצמזה, מה שאתה אומר הוא בדיוק הסתירה בכל ההגיון הזה. העם היהודי היה אמור להיות נורמלי ולהתלכד בבוז ובשנאה לשאר הגויים ובמיוחד לערבים. אבל להצליח לתחזק שנאת כי-הם-לא-יהודים ושנאת כי-הם-יהודים-אבל-עם-צבע-שונה זה מוכשר. כי אדם שפוי לא יכניס את עצמו למצב שבו יש חמישה וחצי אנשים עומדים גב-לגב כשכל השאר באים אליהם עם לפידים, ובכל זאת אנחנו מחולקים לשמונים מעגלים כאלה, מדי פעם דוקרים אחד את השני עם מקל בוער (שהרי לא ניגע בהם בלי המקל). באמת שזה לא ברור לי.

  תגובה של פילה הלג — 22/11/2008 @ 9:55 PM

 5. לא קשור לשאלות רטוריות. הפיל בחדר הוא שכולנו יהודים, חוץ מאלה שלא. ונגד אלה האפליה חמורה בהרבה. כלומר, התכוונתי למה שאוטו פוקוס אמר.

  יותר מזה, לדעתי אחת מהסיבות לגזענות החמורה ששוררת בישראל היא שהיהודים גזענים נגד כל אחד אחר, אז הם התרגלו להיות גזענים והם גזענים גם אחד נגד השני. במילים אחרות, אם יהיה חינוך לקבלת האחר הערבי, יהיה קל הרבה יותר לקבל את האחר המזרחי/רוסי/אתיופי/מהשלאיהיה.

  אבל ישראל תמיד היתה גזענית. כדי שאנשים יהיו לא גזענים צריך חינוך, וחקיקה, ותקשורת שמודעת לעניין, וכו'. אין כאלה דברים אצלנו, לא מספיק בכל מקרה.

  תגובה של אלעד-וו — 23/11/2008 @ 2:30 PM


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: